Koszyk
JAK ZBUDOWAĆ STÓŁ – RZEKĘ Z ŻYWICY I DREWNA (ŻYWE KRAWĘDZIE)

JAK ZBUDOWAĆ STÓŁ – RZEKĘ Z ŻYWICY I DREWNA (ŻYWE KRAWĘDZIE)

JAK ZBUDOWAĆ STÓŁ – RZEKĘ Z ŻYWICY I DREWNA (ŻYWE KRAWĘDZIE)

Szukasz materiałów i instrukcji, aby zbudować własnoręcznie stół z drewna i żywicy? W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku i znajdziesz wskazówki, jak uniknąć błędów.

Zacznijmy od początku: czym dokładnie jest stół „rzeka” z żywicy i drewna?  Stoły- rzeki są to drewniane stoły z pasem kolorowej lub przezroczystej żywicy epoksydowej w środku. Krawędzie natomiast są wykonane z nieobrobionych desek drewnianych i dlatego są nieregularne. To właśnie czyni je pięknymi!
Te stoły z żywicy i drewna w sklepie są często bardzo drogie, ale na szczęście można łatwo je stworzyć samemu!

 

Co jest potrzebne do stworzenia stołu z drewna i żywicy?

  • Nieobrobiona deska drewniana (tj.  “płyta” drewniana, strugana, o grubości co najmniej 2-3 cm [0,78”-1,18”]);
  • Środek antyadhezyjny “Shiny Shield”;
  • Przezroczysta żywica epoksydowa RESINPRO ;
  • Barwne pigmenty (opcjonalnie);
  • Dwa wiadra do mieszania;
  • Jednorazowy pędzel;
  • Papier ścierny;
  • Zestaw polerski i szmatka polerska;

 

Stół z żywicy epoksydowej i drewna: tutaj podano etapy tworzenia

 

HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table) HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table)

 

Etap 1: Wybierz odpowiednie drewno!

Ten etap jest najłatwiejszy, ale czasochłonny…

Masz nieskończony wybór rodzajów drewna do stworzenia stołu z efektem płynącej rzeki. Od solidnych i regularnych desek do falistych z wieloma sękami aż po bardzo wąskie kawałki drewna. Wszelkie wady lub nieprawidłowości będą wypełnione przezroczystą żywicą epoksydową! Można znaleźć te “płyty” drewniane u każdego stolarza lub sprzedawcy drewna!

Jeśli już wybrałeś drewno do budowy stołu z efektem płynącej rzeki, to nadszedł czas, aby przygotować elementy stołu. Zgodnie z ogólną zasadą, drewnianą deskę należy przeciąć wzdłuż na pół, a po rozsunięciu dwóch kawałków powstanie przestrzeń do wypełnienia żywicą epoksydową. W ten sposób utworzy się “rzekę”. Często krawędzie drewna muszą zostać przycięte, aby osiągnąć odpowiednie wymiary.
Jeśli chcesz, możesz usunąć nieprawidłowości za pomocą szlifierki. Możesz również usunąć (lub zachować) korę: zależy od stylu! Poświęć na to trochę czasu, aby uzyskać idealny wynik końcowy.

Etap 2: Wykonanie formy dla żywicy epoksydowej  

Teraz nadszedł czas, aby zrobić formę, w której zostaną umieszczone kawałki drewna i do której zostanie wylana przezroczysta żywica epoksydowa.
Najprostszą rzeczą, jaką można zrobić jest w tym przypadku jest zbudowanie pojemnika z laminowanych płyt wiórowych. Łatwo się je tnie i są one dostępne w większych rozmiarach. Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, zwróć się do stolarza!

Następnie pokryj wewnętrzną powierzchnię łatwym w użyciu środkiem antyadhezyjnym SHINY SHIELD, który pozostawia gładką i wypolerowaną powierzchnię i nie pozwala na przyklejenie żywicy. (Oto link do strony, z której dowiedziesz się więcej:  https://resinpro.eu/product/release-film-glossy-shiny-shield-96cm-to-create-the-table/)

Następnie uszczelnij złącza silikonem, po czym usuń jego nadmiar.

 

 

HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table) HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table)

 

Etap 3: Przygotowanie drewna

Przed przeprowadzeniem odlewania na stole- rzece, ważne jest, aby wcześniej nanieść przy pomocy pędzla lub wałka obfitą powłokę epoksydową na kawałki drewna (przynajmniej na ich części kontaktujące się z żywicą). Gwarantuje to, że na etapie katalizy żywicy nie wypłynie żadna bańka powietrzna. Odczekać na utwardzenie się żywicy epoksydowej, wypolerować lekko jej powierzchnię papierem ściernym o uziarnieniu 120, a następnie zastosować kolejną warstwę żywicy epoksydowej. Warstwy te zapobiegają wydostaniu się powietrza z drewna i pozostawiają je uwięzione w odlewie. Zaleca się stosowanie dużej ilości żywicy epoksydowej podczas tego etapu.

 

 

HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table)HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table)

 

Etap 4: Wylewanie żywicy epoksydowej

Jeśli drewno jest już właściwe powleczone, a powłoka została utwardzona, można je umocować w formie. Przyklej drewno do dna, wylewając 1-2 mm [0,03″-0,07″] przezroczystej żywicy epoksydowej, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że może pływać na powierzchni wylewki!

Stosując przezroczystą żywicę epoksydową RESINPRO wylać warstwy o grubości do 2-3 cm [0,78″-1,18″]. Jeśli chcesz wylać grubsze warstwy, możesz użyć żywicy epoksydowej EPOXYTABLE (do odlewów do 10 cm [3,93”]). – https://resinpro.eu/product/epoxytable-epoxy-resin-for-tables-5-kg/

 

Żywicę można również zabarwiać pigmentami Fluo, pastami barwiącymi Colour Fun lub pigmentami metalowymi SAHARA
(https://resinpro.eu/product-category/dyes-and-pigments/)

 

Dokładnie wymieszaj żywicę i utwardzacz i dodaj preferowane pigmenty

Mieszaj ostrożnie przez co najmniej 3 minuty.

Wylej żywicę do linii środkowej i po 5-10 minutach przesuń nad powierzchnią opalarkę, aby usunąć pęcherzyki powietrza.

Po polimeryzacji stół jest gotowy do dalszej obróbki. Po utwardzeniu żywica epoksydowa może być cięta, szlifowana i frezowana jak zwykłe drewno

Etap 5: Wykonanie nóg stołu

Teraz przychodzi czas na wykonanie nóg dla twojego stołu z drewna i żywicy. Możesz wykonać nogi z drewna lub z metalu. Niewielka ilość żywicy epoksydowej, umieszczona w otworach daje gwarancję, ze śruby nie będą wychodzić.

 

 

HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table) HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table)

 

Etap 6: Polerowanie

Jeśli dokładnie realizowałeś wszystkie etapy tworzenia „stołu- rzeki” z drewna i żywicy epoksydowej, to teraz wystarczy wypolerować części, które zostały porysowane w podczas szlifowania lub cięcia.

Do polerowania żywicy epoksydowej należy najpierw użyć papieru ściernego o uziarnieniu aż do 3000, a następnie zastosować specjalną pastę polerującą do tworzyw sztucznych. Pełny zestaw do polerowania żywicy można znaleźć na stronie internetowej www.resinpro.pl.

Teraz masz własnoręcznie wykonany stół- rzekę z żywicy i drewna! Super fajnie, to zawsze będzie dobry temat do rozmowy z gośćmi! Chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz dalszych wskazówek? Skontaktuj się z nami!

Zdjęcia w tym artykule przedstawiają przedmioty stworzone przez naszych klientów z wykorzystaniem produktów RESINPRO.

 

 

HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table) HOW TO MAKE A RIVEL LIKE TABLE WITH RESIN AND WOOD (LIVE EDGE or River Table)

Dodaj komentarz

RESIN PRO 2023 PRAWA AUTORSKIE wszelkie prawa zastrzeżone