Jak zrobić blat stołu z drewna i żywicy
W tej przedstawionej krok po kroku instrukcji postępowania poznamy najbardziej znane zastosowanie, które łączy w sobie materiał innowacyjny (żywicę epoksydową) i tradycyjny (drewno). To zastosowanie pozwala na tworzenie niesamowitych przedmiotów i potencjalnie mogą być one wykonywane z użyciem dowolnego materiału (tkanin, nakrętek, metalu itp.)
1) Po wybraniu drewna, które lubisz najbardziej (o grubości 2-3 cm [0,78″-1,18″]), należy wygładzić jego powierzchnię przy pomocy papieru ściernego. Im drobniejsze będzie ziarno (300-400), tym bardziej powierzchnia zostanie uszczelniona („zamknięta”), zmniejszając wchłanianie żywicy, a tym samym zachowując bardziej naturalny kolor drewna. Z drugiej strony, jeśli ziarno jest “grube” (60-80), odcień drewna będzie ciemniejszy (wybór zależy od twoich upodobań!).
2) Potnij deskę na 4 części (lub zgodnie ze swoim życzeniem), a następnie oczyść jej powierzchnię sprężonym powietrzem (jeśli nie dysponujesz miękką szczotką) w celu usunięcia pyłu i trocin.
3). Osusz drewno na słońcu (lub w zimnych porach roku w pobliżu grzejnika) przez 24-48 godzin. Drewno nie może mieć kontaktu z wodą przez co najmniej 24 godziny.
4) TERAZ JESTEŚMY GOTOWI do startu!
5) Teraz należy wykonać drewnianą ramę (będzie to kształt przyszłego blatu stołu) o wysokości 3-4 cm [1,18″-1,57″]. Ponieważ ta rama będzie używana tylko jako ogranicznik, a następnie zostanie usunięta, nie ma potrzeby tracenia na nią zbyt wiele czasu.
6) Weź arkusz zwykłej folii opakowaniowej lub polietylenowej i umieść go wewnątrz ramy, w taki sposób, by przylegała jak najściślej do krawędzi (żywica nie przykleja się do polietylenu, więc łatwo będzie wyjąc blat stołu z formy po utwardzeniu). Możesz użyć dwustronnej taśmy klejącej do tego celu. Żywica przybierze kształt osłony z tworzywa, więc warto być precyzyjnym. Całość należy umieścić na idealnie płaskiej powierzchni roboczej, upewniając się, że w tworzywie nie ma żadnych dziur (ewentualne dziury należy zakleić kawałkiem taśmy klejącej).
7) Teraz rozmieść dowolnie kawałki drewna wewnątrz formy (możesz również włączyć inne elementy, takie jak kamienie i kawałki metalu).
8) Wymieszaj ograniczoną ilość żywicy (A + B) (na przykład 300 gramów [0,66 lb]) i rozprowadź ją obficie na kawałkach drewna ze wszystkich stron za pomocą pędzla. Następnie należy obrócić je na przeciwległą stronę (oczywiście w rękawiczkach) i kontynuować rozprowadzanie żywicy pędzlem. Upewnij się, że najbardziej nieregularne części (takie jak kora) zostały odpowiednio nasączone. Procedura ta służy do “uszczelnienia” kawałków drewna, aby po zanurzeniu ich w żywicy nie pojawiły się pęcherzyki powietrza, które mogą być obecne w żywicy. Po zakończeniu tych czynności należy umieścić elementy pokryte żywicą w ich ostatecznej pozycji wewnątrz formy. Odczekaj do utwardzenia się żywicy (minimum 8 godzin).
9) Przygotuj pozostałą część żywicy, dokładnie wymieszaj w dużym pojemniku i odstaw na 10-15 min (aby umożliwić pozbycie się pęcherzyków powietrza)
10)! Równomiernie wylewaj żywicę aż do uzyskania żądanego poziomu. Postaraj się o suszarkę do włosów (a raczej ręczną suszarkę do włosów) i skieruj strumień powietrza na pęcherzyki na powierzchni, aby spowodować ich pęknięcie. Po upływie 24 godzin blat stołu jest gotowy do wyjęcia formy!
Na marginesie
Folia z tworzywa sztucznego jest najtańszym rozwiązaniem, ale daje bardziej nieregularną powierzchnię. Aby idealnie wyrównać blat można użyć papieru ściernego (albo pilnika- zdzieraka). Po usunięciu wszystkich nierówności, powierzchnia będzie nieprzezroczysta, ale nie martw się! Wystarczy nałożyć cienką warstwę żywicy za pomocą pędzla, aby ponownie stała się przezroczysta.
Jeśli zamiast tego zdecydujesz, że chcesz “doskonałości”, to musisz kupić korytko z pleksi jako pojemnik. Otrzymany w ten sposób blat stołu będzie już idealny, a procedura realizacji znacznie szybsza.
Zużycie żywicy
Jeśli stół (60x60x4) miałby być wykonany z czystej żywicy, to potrzeba byłoby na niego więcej niż 10 kg [22,04 lb] żywicy. Ponieważ jednak połowa objętości jest wypełniania przez drewno, to wystarczy 6 kg [13,22 lb].
To był pierwszy stół, jaki zrobiłem, i myślę, że wynik był całkiem dobry, jak na początkującego (powiedz mi to!), więc myślę, że każdy jest w stanie go zrobić, jeżeli zwróci szczególną uwagę na przygotowanie formy i jeśli posiada wszystkie niezbędne narzędzia. Wkrótce zrobię kolejny! Dobra robota!