Koszyk
Stary drewniany pień odzyskuje życie dzięki żywicy i fluorescencyjnemu pigmentowi

Stary drewniany pień odzyskuje życie dzięki żywicy i fluorescencyjnemu pigmentowi

Stary drewniany pień odzyskuje życie dzięki żywicy i fluorescencyjnemu pigmentowi

Istnieje ogromne zainteresowanie przedmiotami wykonanymi z drewna i żywicy

Dla początkujących lub tych osób, które nigdy wcześniej nie używali żywicy i pigmentu fluorescencyjnego, stworzyliśmy krótki przewodnik, który- mamy nadzieję- dostarczy Ci kilka przydatnych rad.

Wiemy już, że żywica daje efekt “mokrej” i wypolerowanej powierzchni. Dzięki dodatkowemu użyciu pigmentu fluorescencyjnego podkreślimy niedoskonałości drewna, przekształcając drewniany pień w nowoczesny i niepowtarzalny przedmiot.


Przygotowanie żywicy: zalecamy przygotowanie 200-250 gramów [0,44-0,55 lb] żywicy na każdy metr kwadratowy powierzchni stołu; należy wymieszać dokładnie żywicę, stosując się do instrukcji, podanych na opakowaniu. Po dokładnym wymieszaniu żywicy należy ją odstawić (na 5 minut), aby pozbyć się pęcherzyków powietrza, które mogą powstać podczas mieszania.


Od czego należy zacząć?

Pierwszym krokiem jest uszczelnienie powierzchni drewna przez nałożenie żywicy za pomocą pędzla. W ten sposób wszystkie otwory (lub ubytki) zostaną wypełnione, a po wylaniu żywicy nie wycieknie ona z nieuszczelnionych otworów (jeśli występują duże szczeliny lub otwory, najpierw należy je uszczelnić taśmą papierową). Przed przystąpieniem do realizacji drugiego kroku należy odczekać mniej więcej pół dnia, aby żywica się zestaliła.

W jaki sposób należy nanosić żywicę na powierzchnię pnia?

Zacznij wylewanie żywicy (przy użyciu plastikowego dzbanka z dziobkiem) od środka pnia. Ponieważ krawędzie pnia są zwykle nieregularne, należy rozlewać żywicę powoli i równomiernie na całej powierzchni. W ten sposób łatwiej można osiągnąć tzw. “efekt lustra”.



Największą trudność stwarzają krawędzie. Należy umieścić arkusz tektury lub folię z tworzywa sztucznego (oba rozwiązania są równie dobre) na podłodze, a następnie ostrożnie wylewać żywicę poczynając od narożnika krawędzi wzdłuż całego obwodu. Następnie należy szybko rozprowadzić “strużki” żywicy po bokach blatu za pomocą pędzla, aby równomiernie nasączyć wszystkie włókna drewna. Po tej operacji należy sprawdzić powierzchnię, aby wykryć niedoskonałości (pęcherzyki powietrza).Zalecamy użycie suszarki do włosów (a raczej ręcznej suszarki do włosów) i skierowanie nadmuchu na pęcherzyki na powierzchni, aby spowodować ich pękanie. Jeśli żywica “zakradła się” do jakichkolwiek wad powierzchniowych, to należy nałożyć dodatkową ilość na wadę. W razie potrzeby powtórzyć operację. Po 24 godzinach blat stołu jest gotowy i można zamontować nogiJaka ilość żywicy jest potrzebna?

Dobierzmy teraz ilości żywicy i fluorescencyjnego sproszkowanego pigmentu do twoich potrzeb! Aby mieć grubość co najmniej 1,5 mm [0,05″] i w związku z tym osiągnąć efekt samopoziomowania (lustra), wymagane jest około 2 kg [4,40 lb] żywicy/m2 (uwzględniając wielkości otworów do wypełnienia).

Na przykład:

Jeśli używasz plastra okrągłego pnia 60×60 cm [23,62″x23,62″], będziesz miał powierzchnię około 0,3 m2 (0,3×0,3×3,14). Wówczas 2 kg [4,40 lb] x 0,3 m2 = około 700 gramów [1,54 lb] komponentów A + B (proponujemy użycie naszej żywicy “uniwersalnej”).


Wskazane jest zawsze, aby wziąć nieco więcej żywicy, a nie dowiadywać się później, że zabrakło 100 gramów [0,22 lb] żywicy i że w związku z tym nie uzyska się samopoziomowania powierzchni. Potraktuj to jako inwestycję, ponieważ będziesz w stanie wykonać 2-3 dodatkowe testy, aby znaleźć odpowiadające ci stężenie pigmentu fluorescencyjnego. Prowadzi to do drugiego pytania:


Ile proszku fluorescencyjnego czy fosforyzującego należy kupić?

To oczywiście zależy od wielkości otworów do wypełnienia. Fluorescencyjny pigment jest bardzo wydajny, dlatego potrzeba go w ilości około 20%. Tak więc, na 1 kg [2,20 lb] żywicy, potrzeba 200 gramów [0,44 lb] pigmentu.

Pewna sztuczka pozwala na zaoszczędzenie pigmentu, a mianowicie wcześniejsze wypełnienie większych otworów przezroczystą żywicą pierwszy, a następnie zastosowanie tylko kilka ostatnich cali żywicy zmieszanej z pigmentem.


 


Przed przystąpieniem do pracy zalecamy wykonanie prostego testu w plastikowym naczyniu, aż do uzyskania żądanego efektu fluorescencyjnego.

Na przykład: 15 gramów [0,03 lb] komponentów żywicy + 3 gramy [0,006 lb] sproszkowanego pigmentu fluorescencyjnego. Po utwardzeniu i ekspozycji na działanie promieni słonecznych dowiesz się, jak uzyskać taki produkt, Jeżeli nie będziesz zadowolony z wyniku, spróbuj ponownie stosując 15 gramów [0,03 lb] żywicy + 5 gramów [0,011 lb] sproszkowanego pigmentu, aż do uzyskania żądanego efektu fluorescencyjnego!

Złota reguła: jeśli nie masz większego doświadczenia z epoksydem, wykonaj test na małej drewnianej desce przed nałożeniem go na wspaniały kawałek drewna oliwnego lub innego cennego gatunku drewna, aby zdobyć doświadczenie i umiejętności manualne potrzebne przy pracy z tym produktem.

Mam nadzieję, że te krótkie sugestie techniczne pomogą Ci uniknąć głównych “niepowodzeń”, które mogą wystąpić podczas tego pięknego procesu twórczego (lub przynajmniej je złagodzić): nie zniechęcaj się, jeśli pierwszy test nie jest doskonały, bo końcowy wynik będzie coraz lepszy z każdą kolejną próbą.


Oto pomysł- dodaj brokat lub kawałki kolorowego szkła!


    

Dobra robota!


Copyright © ResinPro Danilo La Porta

Całkowite lub częściowe powielanie za pomocą jakichkolwiek nośników tych treści wraz z przekazaniem ich osobom trzecim, bezpłatnie lub odpłatnie, jest zabronione.

Dodaj komentarz

RESIN PRO 2023 PRAWA AUTORSKIE wszelkie prawa zastrzeżone